Who’s Who?

Our Team

We have 14 classes, each with a full-time teacher. Class teachers are supported by a team of part-time teachers, who cover their release time; teaching assistants and Higher Level Teaching Assistants. We also have specialist teachers who support pupils with additional needs.

We use specialist music teachers to give all the children the opportunity of learning an instrument.

If you have any queries our office staff (Sally Harvey, Sarah Baxter, Carol Reeve or Lucy Dines) or our Business Manager (Sarah Beaney) are likely to be able to help, otherwise you may want to talk to our Parent Support Officer (Karen Ruddell).

The building and grounds are kept safe and looking smart by our Site Manager and our Caretaker, aided by the team of cleaners.

At lunchtime the teachers and teaching assistants are supported by a team of Mid-day Meal Supervisors. Lunches are cooked on site by Accent Catering.

Our Deputy Headteacher manages the education and welfare of pupils with additional needs and they are joined on the Senior Leadership Team by the Headteacher.

Staff Plan 2017-8 June 17 (4)

EXTENDED LEADERSHIP TEAM
Headteacher     Mrs Diane Moore
Deputy Headteacher     Mrs Heather Grady
KS1 Leader     Mrs Ann Parker
KS2 Leader     Miss Fiona Airey
Literacy Leader (KS2)     Mrs Joanna Wright
Mathematics Leader     Mrs Siobhan Bailey
SENCO     Miss Emily Clifford
Business Manager     Mrs Sarah Beaney
CLASSROOM STAFF      
Foundation Stage Caterpillars Teacher: Mrs Leanne White
Teacher: Mrs Janice Lindup
    TA: Miss Jodie Lovell 
  Butterflies Teacher: Miss Beth Riggs
    Cover Supervisor/T.A: Mrs Vivienne Gawler
    Support Teacher: Mrs Penny Taylor (Wed am)
Year 1 Hedgehogs Teacher: Mrs Julia Finnis
    T.A: Miss Catherine Bevan
Cover Supervisor/T.A: Mrs Diane Speet (C/S Thu pm)
  Badgers Teacher: Miss Laura Wooltorton
    Teacher: Mrs Carole Gregory
    T.A: Mrs Antonia Lockett
Year 2 Ladybirds Teacher: Mrs Lisa Bower
Teacher: Ms Emma Newport
    T.A: Mrs Karen Gardner
   Bees Teacher: Mrs Ann Parker
    TA: Mrs Valerie Day
Support Teacher Mrs Abi Loader (Wed)
Year 3  Lions Teacher:  Miss Aine Walsh
TA: Mrs Lindsay Crofts
    Support Teacher: Mrs Penny Taylor (Wed pm)
  Tigers Teacher: Mrs Sue O’Dowling
    T.A: Mrs Sue Robertson (am)
    Cover Supervisor/T.A: Mr Dan Humphries (C/S Wed pm)
Year 4  Dolphins         Teacher: Miss Tegan McManus
    T.A: Mrs Sarah Wilkinson-Snare
    Cover Supervisor/T.A: Mr Dan Humphries (C/S Tues pm)
  Turtles Teacher: Miss Julia Butcher
    Cover Supervisor/T.A:  Mrs Diane Speet (C/S Tues pm)
Year 5 Hawks Teacher: Mrs Siobhan Bailey
    T.A: Mrs Natasha Parys (am)
    Support Teacher: Miss Emily Clifford (Fri)
  Falcons Teacher: Mrs Ellie Whitehead
    Cover Supervisor/T.A (PE Specialist) Mrs Sarah Bloodworth
    Cover Supervisor/T.A Mrs Diane Speet (C/S Fri pm)
Year 6 Polar Bears Teacher: Miss Fiona Airey
    Cover Supervisor/T.A  Mr Dan Humphries (C/S Thu/Fri pm)
  Penguins       Teacher: Mrs Joanna Wright
    Support Teacher:  Miss Emily Clifford (Thu)
    Cover Supervisor/T.A: Mr Dan Humphries
T.A: Mrs Rumie McCarthy
T.A: Mrs Wendy Dane
ADDITIONAL STAFF      
Parent Support Officer:     Mrs Karen Ruddell
Special Support; KS1 Early Intervention RWI/Maths:     Mrs Jane Brooksbank
SEN T.A:     Mrs Janice Watch
 SEN T.A:     Mrs Mell McAllister
 SEN T.A:     Miss Jenny Thorp
Speech & Language T.A:     Mrs Gill Goldsmith
T.A:     Mrs Kamala Gurung
Learning Mentor KS1     Miss Jane Pratten
Learning Mentor KS2     Miss Vikki Kirby
Librarian Mrs Trisha Hardy
 ADMIN STAFF      
Office Manager     Mrs Sally Harvey
Finance/Admin Assistant     Mrs Carol Reeve
Admin Assistant     Mrs Sarah Baxter
Admin Assistant     Mrs Lucy Dines
SITE & DOMESTIC STAFF      
Caretaker     Mr Rob Carr
Caretaker     Mr Malcolm Hatcher
Cleaner     Mrs Sonia Stewart
Cleaner     Mrs Ann Axon
Cleaner     Mrs Krishna Rai
Cleaner     Mrs Sobha Rai
LUNCHTIME SUPERVISORS      
Lunchtime Supervisor (First Aid)     Mrs Jan Fullagar
Lunchtime Supervisor (First Aid)     Mrs Christine Finch
Lunchtime Supervisor (First Aid)     Mrs Linda Rand
Lunchtime Supervisor     Mrs Jayne Frudenberg
Lunchtime Supervisor     Mrs Pauline Hill
Lunchtime Supervisor     Ms Tracy McFadden
Lunchtime Supervisor     Mrs Penny Robinson
Lunchtime Supervisor Miss Anupa Gurung
Lunchtime Supervisor     Mrs Karena Heslop
BREAKFAST CLUB      
Breakfast Club Supervisor     Mrs Valerie Day
Breakfast Club     Mrs Jan Fullagar
      Mrs Ann Axon
      Mrs Penny Robinson
       Miss Jodie Lovell
Mrs Sarah Wilkinson-Snare